BLOG

Stres mohol v našich životoch za veľa nepríjemností. Obviňovali sme ho za to, keď sa nám nedarilo, keď sme sa pohádali s našimi blízkymi, keď sme nestíhali plniť naše úlohy. Stres nás privádzal do neistoty, nepohody, strácali sme kvôli nemu pôdu pod nohami a kontrolu nad našim životmi. Silou - mocou sme sa mu snažili ubrániť, zničiť ho a zabudnúť naň. A pri tomto boji sme sa chtiac-nechtiac dostávali do ešte väčšieho stresu (tlaku) a tak nám toto nekonečné zápolenie prinášalo stále viac a viac starostí, problémov a zdravotných komplikácií.

Ako sme sa z tohto začarovaného kruhu dostali?

 1. Prestali sme so stresom urputne bojovať.

 1. Prišli sme na to, že naše telo sa pod tlakom automaticky pripravuje na boj a pomáha nám tak pripraviť sa, najlepšie ako vieme, podať vysoký výkon či zvládnuť náročnú výzvu.

 1. Pochopili sme, že ten pocit tlaku, ktorý sa stáva neznesiteľným je upozornenie, ktoré nám vysiela naše telo a duša, že málo oddychujeme a relaxujeme a že náročné a výkonové obdobie trvá príliš dlho.

 1. Každý deň sme si začali vyhradzovať čas (minimálne 30 min.) len pre seba.

 1. Okrem pracovných úloh sme si začali do svojich denných plánov písať aj aktivity, ktoré máme radi a realizovať ich.

 1. Začali sme dopredu plánovať udalosti, na ktoré sa môžeme tešiť.

 1. Naučili sme sa lepšie komunikovať, riešiť konflikty a hovoriť "nie".

 1. Začali sme sa k sebe správať tak, ako k svojmu najlepšiemu priateľovi - s láskou, porozumením a súcitom.

 1. Častejšie sme sa začali pýtali samých seba, či sú záležitosti, ktorým každodenne venujeme najviac času naozaj to, na čom nám najviac záleží a čoho si najviac v živote ceníme. A ak bolo odpoveďou "nie", postarali sme sa o nápravu.

 1. Začali sme byť všímaví k darom, ktorých sa nám každodenne dostáva a ktorým sme dovtedy nevenovali pozornosť (často sú to maličkosti).

 1. Za tieto maličkosti sme začali byť každodenne vďační.

Škoda len, že sme nemali niekoho z budúcnosti, kto by nám to, aké je to jednoduché, povedal aj skôr. Ušetrili by sme si veľa starostí, času a energie.

Nový pohľad na stres

( Našu odolnosť určuje to, akým spôsobom interpretujeme ťažkosti, ktorým čelíme.)

Najnovšie výskumy ukazujú, že nie je až tak dôležité, koľko stresu vo svojich životoch máme,

ale akým spôsobom sa na stres pozeráme. Pozrite si inšpiratívnu prednášku Kelly McGonigal.

(15 min., so slovenskými titulkami)

Si to ty, kto sa rozhoduje.

Si to ty, kto musí konať.

Si to ty, kto nesie za svoje rozhodnutia zdpovednosť.


Žijeme v zvláštnej dobe. Nie je to o tom, že nám za oknami hučia zbrane a lietadlá, aj jesť máme čo a spať máme kde (aspoň tá šťastnejšia väčšina z nás). Zvláštnej dobe preto, lebo naše generácie (všimnite si množné číslo:)) sú navyknuté na to, že sme takmer nikdy neriešili skutočné existenčné problémy vyplývajúce z takej miery neistoty, ktorá teraz v spoločnosti vládne. Nevieme, čo bude o mesiac, o týždeň, čo dokonca zajtra. Mnohí z nás nepoznajú odpoveď na otázky typu, či budeme mať prácu, peniaze na hypotéku, na školu pre deti, na servis nášho auta...
Doba neistá...tak by sme mohli nazvať to, čo žijeme. Na jednej strane je to skľučujúce, áno, kľudne si to pripusťme, tieto vyhliadky deptajú všetkých, na strane druhej, dostávame možnosť na to, aby sme sa zocelili, zmenili to, čo už dávno zmeniť chceme, zmúdreli, zlepšili, začali robiť, to, čo nás naozaj baví, zbavili sa vecí, ktoré nás ťažia, rástli ako ľudia...
Skúsme teda bojovať a aj v tejto všeobecnej neistote sa pokúsme nadobudnúť stratenú silu, lebo, pravdu povediac, nič iné nám neostáva... Ako na to? Pripravme sa pomocou metódy "najhoršieho scenára". Hoci, vždy sa niečo vyskytne, s čím nerátame, nebudeme v ťažkých chvíľach, ak skutočne nastanú, takí zaskočení a budeme mať načrtnuté možnosti, ktoré nám ich pomôžu prekonať.
Pýtajme sa sami seba a odpovedajme si na otázky:
* Čo najhoršie sa mi môže stať?
* Čo môžem urobiť, aby som sa tomu vyhol/a?
* Aké opatrenia môžem prijať, aby k tomu nedošlo?
* Ak k tomu dôjde, ako zareagujem?
* Aké mám ďalšie možnosti?
* Aké ťažké situácie a problémy sa mi podarilo prekonať v
minulosti?
* Ako som to dokázal/a? Kde a v čom som našiel/a silu?
* Na koho sa môžem obrátiť s prosbou o pomoc?
Venujme tomu čas a pokúsme sa zodpovedať na tieto otázky čo najdetailnejšie. Najlepšie s papierom a perom v ruke. Robme si poznámky, kombinujme a podeľme sa so svojimi úvahami s blízkymi. Možno budeme prekvapení, že budúcnosť nie je až taká bezvýchodisková, ako sme si mysleli.

S prácou z domu mám skúsenosti už 20 rokov. Vyskúšala som jej rôzne formy a kombinácie, uznávam jej výhody a poznám jej zákutia. Vždy ma ale vie prekvapiť. Prečo? Situácia a podmienky sú totiž vždy iné. Nič nie je také ako včera, a zajtrajšok nebude rovnaký ako dnešok. Pracovať z domu je výzvou, ktorá vyžaduje veľa improvizácie, ale aj tu existujú pravidlá, ktoré viac-či menej platia vždy.

Napadlo by Vás pred rokom o takomto čase, že nastanú časy, keď práca z domu (či Home office) už nebude takým žiadaným benefitom, ktorý nám ponúkajú naši zamestnávatelia? Vtedy sme sa ňou chválili, závideli nám ju a teraz by sme si možno aj radi do kancelárie zašli, ale nemôžeme. Sme nútení pracovať izolovane.

V tejto situácii nesmieme zabudnúť, že máme k dispozícii to najdôležitejšie - seba samého. Naše postoje, myšlienky, návyky, reakcie, a hlavne disciplínu, pomocou ktorých vieme dostať náš život pod kontrolu. Nechceme predsa povedať, keď raz táto situácia pominie, že to bol strach, ktorý o nás rozhodoval a ľutovať, že sme mu to dovolili.

V tomto článku sa chcem venovať nástrahám a vyrušeniam, ktorým musíme pri práci z domu odolávať a načrtnem niekoľko spôsobov ako s nimi bojovať.

Podľa profesorky informatiky na Kalifornskej univerzite v Irvine Glorie Mark, trvá v priemere 23 minút, kým sa po rozptýlení znova sústredíme na svoju úlohu. Ak sústredene pracujeme na niečom a sme vyrušení úplne iným smerom, musíme tam presunúť svoju pozornosť a myslenie. Chvíľu to trvá, kým sa vrátime späť a nadviažeme na to, kde sme už boli. Stratíme nielen čas, ale mnohokrát aj cenné myšlienky a nápady, ak si ich, do vyrušenia, nestačíme poznamenať. A to človeka dokáže rozladiť, hlavne ak pracuje na dôležitej a ťažkej úlohe.

 • Dohoda so spolubývajúcimi (ak nie ste doma sami)

Je jednoduché pracovať kedy chcete a na čom chcete ak nemáte spolubývajúcich doma. Ťažšie je to vtedy, ak ste Home Office nováčik a Vaši blízki nie sú zvyknutí, že pracujete z domu. Niekedy si to mýlia s tým, že máte dovolenku a že ste im celý deň k dispozícii.

Odporúčam Vám preto, veľmi ohľaduplne ale jasne im vysvetliť, že siahnuť na kľučku dverí z izby, v ktorej ste zatvorení, smú siahnuť a vyrušiť Vás len v nasledujúcich prípadoch: pri požiari, infarkte, výbuchu plynu a ďalších životu ohrozujúcich prípadoch. Inak nie.😊

Na začiatku sa to možno neobíde bez zvláštnych pohľadov a určite nejaké pokusy overiť si, či to myslíte vážne, z ich strany budú. Buďte však trpezliví, nesmiete povoliť. Vydržte, zvyknú si.

 • Keď si už Vaši začnú zvykať, s radosťou zistíte, že akurát doobeda, dávajú Váš obľúbený seriál. Ale pozor, musíte odolať. Jednoducho to ignorujte, alebo si program nahrajte. Ja som si zaobstarala internetovú televíziu a tá mi umožňuje pozerať vybrané programy vtedy, kedy chcem a mám čas, t.j. večer alebo cez víkendy.

 • Mojím problémom sú tiež domáce práce, ktorým ťažko odolávam - pranie, upratovanie, varenie a pod. Stále mi robí problém nevšímať si plný kôš špinavého prádla alebo odstavený vysávač. Niekedy neodolám a urobím kompromis, dám prať doobeda ale vešiam až po skončení práce.

 • Sociálne siete, emaily a surfovanie po internete (tzv. digitálne vyrušovanie) je veľkou kapitolou v problematike vyrušení. Tu je niekoľko tipov ako s nimi zatočiť:

- Odhláste sa zo sociálnych sietí (nebojte sa, prihlásiť sa je otázkou pár sekúnd, len si nezabudnite uložiť heslo. Ušetríte si čas zadávaním nového).

- Choďte s dobou a použite software, ktorý Vás v dopredu stanovené hodiny od sociálnych sietí ochráni, napr. https://antisocial.80pct.com/, https://80pct.com/, https://freedom.to/.

- Vypnite si akékoľvek notifikácie nových emailov a upozornenia sms správ. Vyhraďte si presný čas, kedy si ich budete kontrolovať, napr. o 12. 00 a o 16.00, alebo ako potrebujete. Pokúste sa to dodržať. Zo začiatku to pôjde ťažko, ale verte si, systém nájdete.

- Pokiaľ si to nevyžadujú úlohy, na ktorých pracujete, surfujte len cez plánované prestávky alebo po práci.

- Odložte Váš smartfón z dosahu a ideálne aj z dohľadu, vypnite aj zvuky. Pokiaľ nemusíte byť v pohotovosti na linke, kontrolujte si ho podobne ako emaily, t.j. v presne určený čas alebo počas prestávok.

- Ak ste súčasťou projektu alebo tímu je dobré dať vedieť kolegom, že telefón nebudete zdvíhať (lebo pracujete), prípadne sa s nimi dohodnúť na inej forme komunikácie (mail, odkaz, spätné zavolanie...).

- Urobte si poriadok v počítači. Vytvorte si a usporiadajte jednotlivé zložky a dokumenty tak, aby ste presne vedeli, čo sa kde nachádza.

Ďalšie tipy ako sa s vyrušovaním vysporiadať:

 • Stanovte si pravidlá. Ak Vás niekto vyruší, dopredu mu povedzte, koľko času na neho máte a dodržte to ("teraz Ti môžem venovať len 5 minút).

 • Komunikujte zdvorilo, ale asertívne. Naučte sa povedať nie.

 • Zapnite si odkazovač na telefóne.

 • Dohodnite si neverbálne signály, ktoré znamenajú, že Vás nemajú ľudia vyrušovať - zatvorené dvere, tabuľku na dverách...

 • Naplánujte si pravidelné online stretnutia. Keď poskytnete ľuďom priestor a čas, kedy môžu byť s Vami v kontakte, eliminujete naliehavé a neplánované vyrušenia.

 • Požiadajte ľudí, ktorí s Vami potrebujú komunikovať, aby všetky záležitosti, ktoré s Vami potrebujú prediskutovať napísali do zoznamu. Nebudú tak za Vami chodiť s každým problémom, ktorý nie je naliehavý a vyhnete sa množstvu vyrušení. To isté urobte sami.

 • Počítajte s vyrušením vo svojom dennom rozvrhu. Vždy sa vyskytne niečo oprávnené a naliehavé, čo sa musí okamžite riešiť. Je rozumné s tým počítať.

 • Zablokujte si všetky stránky, blogy, diskusné fóra a ďalšie zdroje informácií, odinštalujte aplikácie, ktoré ste už dlho nevyužili, alebo nie sú pre Vás užitočné.

 • Odhláste sa z odberu noviniek a spamu. Aj tak Vám len zahlcuje schránku. Môžete na to použiť napr. www.unlistr.com.

 • Stanovte si hranice (pracovný harmonogram)

- Určiť si pracovnú dobu aj doma je veľmi dôležité aj kvôli Vášmu vnútornému nastaveniu. Keď mám jasne stanovený harmonogram práce aj prestávok, ľahšie sa mi zvládajú naplánované úlohy.

- Využite technológie a nainštalujte si aplikácie, ktoré Vás upozornia, že je čas na prestávku - napr. https://hovancik.net/stretchly/, aplikácia unhook (android).

A čo Vy, ako zvládate Home Office? Čo sa osvedčilo Vám?


Okrem svojich skúseností som čerpala aj z týchto zdrojov:

 • Health, wellbeing and productivity in the workplace. Hafner, Marco, van Stolk Cristian, Saunders, Catherine, Krapels Joachim a Baruch, Ben. 2015, Rand Europe (online), www.rand.org.